Aktuality
Aktuální situace v Egyptě

Aktuální situace v Egyptě

27.8.2013

26.8. 18:00

První cestovky začínají vracet zájezdy do Egypta do prodeje. Z dopisu jedné z nich vybíráme:

...rádi bychom vás informovali, že jsme opět zahájili prodej zájezdů do egyptských letovisek Marsa Alam a Hurgháda. Reagujeme na zmírnění napětí v hlavních egyptských městech, klid v populárních letoviscích a velký zájem klientů, kteří si chtějí prodloužit léto pobytem u Rudého moře. Jak jsme avizovali, obnovujeme tedy lety do Egypta, první klienti s námi mohou letět již 5. září do Marsa Alam, resp. 8. září do Hurghady.

  1. Reagujeme na zmírnění napětí v hlavních egyptských městech, klid v populárních letoviscích a zájem klientů. V letoviscích byl vždy klid. Jsme neustále v kontaktu s delegáty. Ti nám hlásí příjemnou atmosféru a bezpečnost. Letoviska jsou navíc nadále plná turistů, především z Velké Británie, ale i Polska a Německa.
  2. Nyní je v letoviscích nádherně vyhřáté moře a krásné letní počasí – velký kontrast s podzimem v ČR. Kvůli obnovení letů také nabízíme dovolenou v Egyptě za mimořádně nízké ceny.
  3. Stanovisko ministerstva zahraničních věcí, které nadále nedoporučuje cestovat do Egypta vnímáme jako preventivní a ze strany státního úřadu pochopitelné. Nicméně za bezpečností letovisek si stojíme. Řídíme se mimo jiné názorem britského ministerstva zahraničí, které vždy přísně dbá na bezpečnost svých občanů a přesto před cestami do letovisek nevaruje. Britské cestovní kanceláře, včetně velkých hráčů jako Thomas Cook nebo Thomson (člen světové skupin TUI) dál do Egypta létají. Mírnější upozornění má i německé ministerstvo zahraničních věcí. Z Německa do Egypta dál létají například cestovní kanceláře FTI a Schau Ins Land nebo některé polské cestovní kanceláře (Rospond, Travel Alventus).
  4. Pro letoviska neplatí zákaz nočního vycházení, který se týká velkých měst. Byl navíc v reakci na uklidnění nepokojů zkrácen (nyní platí ve velkých městech 21-06 hod - ale ne RMF A HRG!). Dle našich informací klienti také běžně navštěvují blízké obchody a bazary.
  5. Během egyptské dovolené je co dělat i bez fakultativních výletů na památky (výlety lodí, šnorcholování, potápění, další sportovní, kulturní a wellness aktivity v resortech).

19.8. 15:00

Vzhledem k eskalaci nepokojů i do letovisek kolem Rudého moře, ruší všechny CK své lety do Egyta a stahují z destinace své klienty. Lety jsou zatím zrušeny zhruba do poloviny září. O dalším vývoji vás budeme informovat.

16.8. 16:30 hod.

Vyjádření CK Exim Tours, CK Alexandria, CK Blue Style, CK Fischer a dalších 

V souvislosti s poslednim prohlasenim Ministerstva zahranicnich veci Ceske republiky rusime od zitrka 17.8. do 26.8. (Blue Style do 30.8.) vsechny odlety do Egypta. Navrat klientu bude zajisten v puvodne planovanych terminech.

Praha, 15.8., 16:30 hod.

V souvislosti s posledními událostmi v Egyptě si Vás dovolujeme informovat o aktuální situaci: Do této chvíle je situace ve většině Egypta klidná a nedochází k žádným větším nepokojům.

Před malou chvílí jsme obdrželi sdělení, že byl zrušen zákaz vycházení v letovisku Sharm El Sheikh.

Při posuzování celé situace se řídíme stanoviskem Ministerstva zahraničních věcí, které sděluje, že bezpečnostní situace v letoviscích kolem Rudého moře je klidná.

Praha, 14.8., 17:15 hod.

V souvislosti s posledními událostmi v Egyptě si Vás dovolujeme informovat o aktuální situaci:

Vláda Egyptské arabské republiky vyhlásila výjimečný stav, který má pomoci bezpečnostním složkám ve zkráceném řízení a bez formalit postihovat násilné chování demonstrujících islamistů i jejich oponentů. Výjimečný stav se v tuto chvíli nijak nedotýká turistů v letoviscích kolem Rudého moře, je dokonce „měkčí“, než byl v době tzv. arabského jara.

Z preventivních důvodů byly dnes zastaveny veškeré výlety mimo letoviska. Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že bezpečnostní situace v letoviscích kolem Rudého je klidná a pod kontrolou vládních složek.

Jakékoliv změny zájezdů či jejich zrušení bez poplatku v tuto chvíli nelze umožnit.

Egyptská strana striktně kontroluje platnost cestovních dokladů, které musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z území Egypta.