Aktuality
Aktuální situace na ostrově Kos

Aktuální situace na ostrově Kos

14.8.2015

Aktualizace 14.8. - Situace na ostrově Kos očima delegátky

Situace je taková, že každý den od úterý odjíždí přibližně 800 uprchlíků. Po příjezdu administrativní posily z pevninského Řecka se dokumenty vyřizují 24 hodin na směny, aby se imigranti mohli rychle naložit na linku BLUE STAR (lodní spojení) směřující do Athén. Od úterý odjelo z Kosu cca 3500 uprchlíků. Dnes dorazila také loď, která bude imigranty vyzvedávat přímo z moře a hned na lodi jim bude vyřizovat dokumenty. Jakmile se loď naplní (2500 míst), tak odpluje a bude vystřídána lodí novou. Takže momentálně, pokud se budete pohybovat v blízkosti stadionu Antagora, tak těch několik uprchlíků ještě uvidíte. Na všech turistických a archeologických místech je klid a imigranti se tam nenacházejí. Turistické oblasti jsou úplně mimo jakékoliv dění. 

---------------------------- 

Vyjádření AČCKA k článku zveřejněnému na Novinky.cz dne 28. 5. v 14:47 s názvem "Tisíce uprchlíků mění malebný turistický ostrov Kos k nepoznání".

Vzhledem k informacím, že někteří zákazníci cestovních kanceláří požadují bezplatné zrušení zájezdu na ostrov Kos v Řecku z důvodu výše uvedeného článku sdělujeme, že aktuální situaci na ostrově ověřujeme a již jsme požádali MZV ČR k jejich vyjádření. Věříme, že řecká vláda se k záležitosti postaví pozitivně a zajistí naprostou bezpečnost turistů.

Podle okamžitých informací od cestovních kanceláří, turisté pobývající na ostrově Kos v současné době nejsou ohroženi na životě, zdraví ani majetku. Uprchlíci nelegálně přijíždějící na ostrov jsou dopraveni pod dohledem místní policie na záchytná místa, do uprchlických táborů. Nelegální imigranti se nenacházejí v turistických letoviscích, takže klienti cestující do hotelových resortů se s nimi nesetkají. Pro Řeky žijící na ostrovech je cestovní ruch základním živobytím, proto si sami Řekové bezpečnost uhlídají. V současné době nemáme jedinou informaci, že by bezpečnost turistů byla na ostrově jakkoliv ohrožena.

Předpokládáme, že s problematikou nelegálních imigrantů se bude v budoucnu potýkat celá Evropa. Jiné země EU zažívají příliv uprchlíků již několik let a přitom nedochází ke kontaktu s turisty a turisté cestují do těchto zemí bez omezení. Je čistě na uvážení zákazníka, kam se rozhodne cestovat či nikoliv.

Zdroj: AČCKA

Nabídka zájezdů na ostrov Kos