Aktuality
Aktuální situace v Řecku

Aktuální situace v Řecku

11.4.2016

Aktualizace 11.4.2016

Předáváme vám Oznámení starosty ostrova Kos z 31.3.2016, ve kterém se mimo jiné uvádí, že na konci března bylo na ostrově posledních 68 imigrantů a na klíčových místech byly nainstalovány kamery, takže situaci na ostrově můžete sledovat kdykoli v přímém přenosu: online kamery na ostrově Kos

Celý dopis ke stažení zde  


Aktualizace 29.3.2016

Po událostech minulého léta 2015, kdy byla pověst Kosu značně poškozena vlivem neustálého tlaku hromadných sdělovacích prostředků a jejich nadsazených informací ve spojení s přívalem uprchlíků a imigrantů, kteří směřovali z tureckého pobřeží směrem na řecké ostrovy, cítíme se povinováni informovat naše vážené partnery o aktuální situaci na ostrově. V současnosti je stav naprosto nesrovnatelný s událostmi loňského léta a uprchlíci se na Kosu téměř vůbec nevyskytují.

Za tento stav vděčíme především:

  • Nedávné dohodě mezi Evropským společenstvím a tureckými úřady, které jsou tímto oficiálně zavázány neumožňovat převod uprchlíků/imigrantů na řecké ostrovy
  • Vojenským plavidlům NATO, které střeží vody mezi Kosem a bodrumským pobřežím a znemožňují podezřelým lodím dosáhnout Kosu. Pokud se tato plavidla přesto pokusí plavit dál, jsou vrácena zpět. Tato situace se však doposud nevztahuje na ostrov Lesbos, proto je možné, že se doslechnete o uprchlících/imigrantech mířících k jejich břehům. Jak však již bylo zmíněno, na Kosu se uprchlíci téměř vůbec nevyskytují.
  • Takzvanému ‚Hot Spot‘ kampu, který je připraven ve středu Kosu nedaleko vesnice Pyli ovšem ve velké vzdálenosti od hlavní cesty. Nyní je zde stráženo necelých 50 lidí, kteří dnes mají být ještě dnes nebo zítra převezeni na pevninu.
  • Skutečnosti, že potenciální ilegální imigranti jsou převážně odrazeni těmito fakty, stejně jako uzavřením hranic několika evropských zemí.

Místní správa se po několika jednáních, včetně toho minulý pátek, rozhodla zesílit snahu o obnovení pověsti ostrova Kos pomocí rozličných kroků včetně oficiálních prohlášení na internetových portálech, či pozváním zástupců sdělovacích prostředků k návštěvě ostrova atd. – to vše za účelem uvést na pravou míru pověsti o situaci na Kosu.

Mohu Vás osobně ujistit a zaručit, že Kos má tuto neblahou zkušenost již za sebou!

Velmi Vám děkuji za poskytnutí této informace – jež je zcela zásadní pro cestovní ruch na Kosu – široké veřejnosti, Vašim klientům, sdělovacím prostředkům ve Vaší zemi a komukoliv, koho by to zajímalo. S přátelským pozdravem a přáním všeho nejlepšího,

NOSTALGIA TRAVEL Costas Kougioumtzoglou 


Aktualizace 25.3.2016

Vyjádření od našeho partnera na Korfu Janise Anthise k současné situaci v Řecku - Jónské oblasti ( západní Řecko) ze dne 25.03.2016

Vážení přátelé, vy, kteří uvažujete vycestovat na řecký ostrov Korfu, jste pravděpodobně zaznamenali negativní zprávy v médiích, ohledně problémů spojených s utečenci. Mohu vás ujistit, že situace na Korfu je v normálu - všechny hotely, apartmány, restaurace, kavárny a obchody jsou připravené na turistickou sezonu 2016.

Řada hotelů se bude letos otevírat už v polovině dubna a velká většina z nich je už nyní skoro vyprodána. Dovolená v Řecku je bezpečná a Řecko stále patří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím. Moře, pláže, výborné jídlo a pohostinnost obyvatel spolu s lehkou dostupností řadí krásné Řecko na špičku zájmu turistů z celého světa. O zvýšeném zájmu o Řecko svědčí nárůst plánovaných letů do řeckých destinací. Např. největší nízkonákladová letecká společnost Ryanair zvýšila o 20% kapacitu míst na letech do Řecka a na Korfu otevřela svoji další základnu, výrazně rozšiřujíc počet měst, která mají s Korfu přímé letecké spojení. Přejezd autobusem přes hranice Makedonie do Řecka je bezpečný, stejně tak průjezd řeckým územím.

Tábor v Idomeni, který vznikl po uzavření hranic utečencům, se řecká vláda snaží vyklidit a přesunout utečence do organizovaných táborů v jiných oblastech Řecka. V tom úspěšně pomáhají různé evropské organizace a dobrovolníci, včetně českých neziskových organizací. Tyto snahy plně podporuje Evropská Unie, která na řešení utečeneckého problému vyčlenila odpovídající prostředky.

S přátelským pozdravem Jannis Anthis Corfu, Greece 


Aktualizace 22.3.2016

Na ostrovy poblíž tureckého pobřeží – Lesbos, Chios, Samos a Kos běženci stále připlouvají. Jejich celkový počet na těchto ostrovech se však stále snižuje, neboť jsou převáženi do azylových středisek ve vnitrozemí. V tuto chvíli je jich zde daleko méně, než v loňském roce. A všichni víme, že přes počáteční obavy zahraniční turisty nijak neohrožovali ani neomezovali. Na ostrově Kos se s nimi většina návštěvníků ani nesetkala.

Živý přenos z náměstí Elefterias - Kos

zdroj: www.kos.gov.gr

Většina řeckých ostrovů je zcela mimo dosah běženců a situace je tu stejná, jako v předchozích letech. Není žádný důvod k obavám z cestování například na Krétu, Rhodos, Karpathos, Kykladské a Jónské ostrovy.

Často zmiňované Idomeni se nachází daleko od turistických letovisek, téměř 600 km na sever od Athén. Jedná se o improvizovaný tábor, který po uzavření řecko-makedonských hranic bude v nejbližší době zlikvidován. Průjezd na hraničním přechodu Gevgelija-Idomeni je zcela bezproblémový.
(zdroj: Greece tours)


Aktualizace 19.3.2016:

Země EU se shodly na návrhu dohody o migraci s Tureckem.

 Turci převezmou zpět všechny migranty z řeckých ostrovů. Za každého Syřana mezi nimi by měla EU naopak převzít jednoho syrského uprchlíka z Turecka s právem na azyl.

 S tím souvisí momentálně velmi dobrá situace na Kosu, kde díky této dohodě bude probíhat dovolená standardně jako v minulých sezonách. V tuto chvíli je na ostrově posledních dvacet uprchlíků, kteří čekají na transport na pevninu. Další nepřiplouvají. 
(zdroj: CeskeNoviny.cz a ck Fischer)


V souvislosti s migrační krizí denně slyšíme o situaci s uprchlíky v Idomeni. Pro člověka, který si vybírá dovolenou, je však důležité asi toto:

Idomeni je hraniční přechod s Makedonií, který se nachází na severu Řecka. Tento hraniční přechod je daleko od turistických letovisek, téměř 600 km na sever od Athén a více než 100 km od letiště v Thessaloniki.

Řecko je členité a veliké, takže současný stav na jednom hraničním přechodu rozhodně neovlivňuje turistických ruch na drtivé většině řeckého území.

Na oblíbených ostrovech jako jsou Kréta, Rhodos nebo kykladské a jónské ostrovy Zakynthos, Korfu, Kefalonia, v oblasti Chalkidiki a Olympské riviéry se uprchlíci vůbec nevyskytují. Podmínky jsou zde pro turisty naprosto stejné, jako v předchozích letech. 
(zdroj: Greece tours)

 

Nabídka zájezdů do Řecka