Aktuality
Zemětřesení na ostrově Kos

Zemětřesení na ostrově Kos

20.7.2017

 Řecký ostrov Kos zasáhlo v noci z 20. na 21.7.17 zemětřesení o síle 6,7 stupňů Richterovy stupnice.

 

Zde je souhrn informací z destinace od ck Fischer:

  •  - zasaženo bylo především hlavní město, kde bylo zničeno několik hlavně historických budov a částečně i přístav
  • - všichni naši klienti jsou v pořádku, nikdo nebyl zraněn
  • - nemáme hlášené žádné poničené hotely - jsou stavěny tak, aby zemětřesení dokázaly odolat
  • - nemáme hlášeno, že by byla poničen infrastruktura silnice apod.
  • - situace je momentálně klidná, lidé pokračují v dovolené, ostrov funguje normálně
  • - několik hodin bylo uzavřené letiště, momentálně je již v provozu
  • - z Brna už odletělo letadlo, z Prahy by dle posledních informací mělo odletět kolem poledne
  • - ve vztahu ke klientům a zakoupeným zájezdům postupujeme dle všeobecných podmínek, žádná mimořádná opatření jsme nepřijali

Informace od ck Aeolus:

Vážení kolegové,
s velkou úlevou vás můžeme informovat o aktuálním dění na Kosu. Letiště je v provozu, letadlo z Brna by mělo každou chvíli přistát, klienti na odlet jsou odbavení a vyčkávají v bezcelní zóně. Žádný z hotelů, které máme v nabídce, není poškozen a život na ostrově se vrací k normálu.
Nejsilnější otřesy, které proběhly kolem druhé hodiny ráno, poškodily především staré budovy v hl. městě Kos, ale nové stavby a všechny hotely jsou stavěné technologiemi, které dokáží zemětřesení bez větších problémů odolat. Podle aktuálních informací by se již další otřesy neměly opakovat. Většina klientů raději část noci trávila u bazénů a v hotelových zahradách, ale s ránem se vše začalo vracet do normálu, hotely nadále poskytují své služby ve stávajícím rozsahu.
Tato oblast středomoří je seismicky aktivnější, proto i zdejší obyvatelé jsou na občasná zemětřesení zvyklí. Nevypukla žádná panika a místní obyvatelé a zaměstnanci ubytování byli turistům nápomocní. Nyní už je možné se vrátit ke všem dovolenkovým aktivitám, jen chceme naše klienty požádat, aby se v nejbližších hodinách a dnech vyhnuli návštěvě hlavního města, kde budou probíhat úklidové práce a s ohledem na rozsah škod a případnému narušení statiky budov by to nemuselo být bezpečné. V prázdninových letoviscích žádná aktuální nebezpečí nehrozí.
Netřeba se obávat ani návštěvy sousedního ostrova Kalymnos, kde sice byly otřesy také cítit, ale k žádným větším škodám zde nedošlo. Lodní spojení mezi oběma ostrovy z Kosského přístavu Mastichari bylo hned ráno plně obnoveno.
Není tedy důvod k obavám v rámci dovolené zde, jen hluboce soucítíme se všemi místními obyvateli, kteří byli touto přírodní pohromou zasaženi.