Sdílet na Facebooku
Sdílet na Google+
Tweet

Pozor- od 27.6. musí mít děti vlastní pasy!

Aktuality
Dětské pasy

Dětské pasy

26.4.2012

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ – DOKLADY PRO CESTOVÁNÍ S DÍTĚTEM

Pro občany České republiky platí, že dítě nemůže cestovat mimo území České republiky pouze na základě zápisu osoby dítěte v občanském průkazu rodiče!

Cestování dítěte do zahraničí je možné za následujících podmínek:

  • dítě má vlastní cestovní doklad, a to: - vlastní občanský průkaz, který může být na základě žádosti vydán i občanovi mladšímu 15-ti let – pouze pro cesty v rámci EU, - nebo vlastní cestovní pas; 
  • nebo dítě musí být zapsáno do cestovního pasu rodiče. Tato možnost platí do 26. června 2012! Po tomto datu budou moci děti cestovat pouze s vlastním cestovním dokladem – tj. vlastním cestovním pasem či s vlastním občanským průkazem (pouze v rámci EU)
  • případně dítě musí mít jiný druh cestovního dokladu v souladu se zákonem č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů. 

Zápis osoby dítěte do občanského průkazu neobsahuje (na rozdíl od zápisu osoby dítěte v cestovním pase rodiče, který tak je cestovním dokladem jak pro rodiče tak pro v něm zapsané dítě) údaje, které jsou zákonem č. 329/1999 Sb. o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů, stanovené jako „povinné údaje zapisované do cestovního dokladu“, tudíž občanský průkaz rodiče nelze považovat za cestovní doklad pro jeho dítě. Občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro jeho držitele (tj. pro rodiče).

Cestování občanů ČR do zahraničí (po 26.6.2012 včetně cestování dětí) je možné s vlastním platným cestovním dokladem, kterým je vlastní cestovní pas nebo pro překročení hranice s členským státem EU vlastní občanský průkaz, případně jiné cestovní doklady dle zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů.

 

INFO :

Pasy s biometrickými údaji

- pro děti do 5 let stojí 50 Kč a platí 1 rok
- pro děti od 5 do 15 let stojí 100,- Kč a platí po dobu pěti let
- úřady ho vydávají do 30 dnů
- rodiče musí na úřad přinést osvědčení o státním občanství (při vystavení prvního pasu), rodný list dítěte, rodný list rodiče, pas rodiče nebo občanský průkaz, ve kterém je dítě do 15 let zapsáno
- co naopak rodiče nepotřebují, jsou fotografie dítěte, dítě se fotí přímo na úřadě

 

Rychlopasy (děti do 15 let)
- stojí 1.000,- Kč a platí po dobu šesti měsíců
- úřady ho vydávají do 15 dnů
- rodiče musí na úřad přinést stejné doklady jako u pasu biometrického (případné osvědčení o státním občanství, rodný list a občanský průkaz rodiče)
-potřebují také dvě fotografie (dítě se nefotí na úřadě)