Detail státu

Egypt Egypt - transparent

Nabízíme 264 ubytovacích kapacit za cenu 5 990 Kč - 101 138 Kč.

Destinace:

Doba letu: cca 4 hod      Časový posun: +1 hodina

Egypt - počasí a klima

V Egyptě se střídají tři roční období. Od poloviny března do poloviny července zde panuje první léto, poté přichází druhé léto, které trvá do poloviny listopadu a pak následuje zima.
Pro poznávací i pobytové zájezdy do Egypta je ideálním obdobím zima, kdy se teploty pohybují kolem 25 stupňů a i teplota Rudého moře je příjemných 23 stupňů. Zima je hlavní turistickou sézónou
Pokud máte rádi větší teplo, chcete se hlavně slunit a užívat si moře, jeďte do Egypta v průběhu prvního léta. Druhé léto je již opravdu jen pro "vedromilné", na druhou stranu jsou v tomto období zájezdy nejlevnější.
Až se budete balit, nezapomeňte na to, že v Egyptě je tzv. pouštní klima, které je charakteristické velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Ve dne teplo, v noci může být chlad. A čím dále od moře, tím je to markantnější.

Egypt - Vstupní podmínky

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo v pátek 13/07/2018 doporučení ohledně bezpečnostní situace v Egyptě.
MZV z bezpečnostních důvodů nedoporučuje českým občanům navštěvovat města v údolí Nilu – zejména Luxor, Edfu, Asuán.
Upozorňujeme, že jde ze strany egyptských bezpečnostních složek pouze o preventivní opatření a chtějí tím předejít jakémukoliv nebezpečí.
Toto doporučení se týká pouze fakultativních výletů, nikoliv pobytových zájezdů v oblasti Hurghada, tu MZV stále považuje za bezpečnou
MZV: Egypt - doporučení občanům ČR

Pro vstup do Egypta potřebujete vízum. K většině zájezdů lze vízum objednat u nás již při rezervaci. Vízum si můžete koupit také individuálně po přistání na letišti v Hurghadě i v Marsa Alam. Na obou letištích vízum prodává Bank of Egypt vlevo od vchodu. Cena 30 denního turistického víza je 25 USD.

Od roku 2017 existuje také možnost vyřídit vízum online na portále visa2egypt.gov.eg
Portál sice není v češtině, ale celý proces je přehledný a snadný. Po registraci si vyberete typ víza (30 denní nebo 6 měsíční), vyplníte formulář a zaplatíte kartou. Cena je stejná jako na letišti. Potvrzení vám přijde emailem. Žádat musíte nejpozději týden před odletem!

Upozornění: pas musí mít platnost alespoň 6 měsíců po odjezdu z Egypta a  jednu celou volnou stránku pro nalepení víza.
Pokud vyřizujete vízum na online portále, musí být pas platný ještě minimálně 8 měsíců po žádosti a zároveň 6 měsíců po odjezdu z Egypta.

Pokud občan ČR cestuje pouze do sinajských resortů Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz, dostanete zdarma pouze razítko "Sinaj only". My však přesto doporučujeme vízum si koupit. Bez víza můžete mít problémy mimo hotel, na výletech, při návštěvě lékaře atd. Záleží hodně na jakého úředníka či policistu narazíte a je zbytečné riskovat.
O aktuálních podmínkách vstupu do Egypta se informujte na MZV. Vízum nelze vystavit do rychlopasu!

Objednávka víza do Egypta přes zprostředkovatele
Vzor vyplnění registrační karty, kterou dostanete v letadle před přistáním.

Egypt - Měna a směna

Oficiální měnou Egypta je egyptská libra (označení EGP nebo L.P.) která se dělí na 100 Piastrů (P.T.)
Při výměně doporučujeme měnit menší částky a pozorně si zkontrolovat co vám směnárník vrací. Bankovky jsou si celkem podobné a třeba bankovka 50 piastrů na první pohled nevypadá jako že se jedná o "haléře". Nejeden turista již byl takto napálen.

Egyptská libra X Piastr
50 liber   50 piastrů

Při směně si vždy uschovejte doklad, protože není dovoleno vyvážet egyptskou měnu ze země a po předložení tohoto dokladu můžete při návratu směnit zbylou měnu zpět na eura nebo dolary.

Egypt - Bakšišné a smlouvání

Bakšiš (bakshees) je v arabských zemích a tedy i v Egyptě součástí kultury. Považuje se za regulérní zdroj příjmů pracovníků ve službách. Ovšem bakšiš po vás mohou chtít také žebrající děti, nebo někdo žádající úplatek. Dát bakšiš není povinnost (zejména dávat almužnu dětem na ulici se nedoporučuje), ale nedání bakšiše se může projevit na kvalitě služeb. 10 USD na recepci vám může zajistit lepší pokoj, ale není to pravidlem. Doporučujeme nechat se ubytovat a teprve když se vám nebude pokoj líbit, nabídnout bakšiš za výměnu. Některé CK zařazují bakšišné do ceny zájezdu (to je pak vždy uvedeno v cestovní smlouvě).
Smlouvání na tržištích je rovněž součástí kultury arabského světa a prodávajícího nesmlouváním dokonce můžete urazit. Výše usmlouvané částky záleží na vaší obchodní zdatnosti, můžete se klidně dostat třeba na třetinu původní ceny. Pamatujte, že lépe se smlouvá s malou bankovkou v ruce, než když budete ukazovat stodolarovku. Smlouvat se dá také v taxících, naopak smlouvat by se nemělo v hotelích a lepších restauracích.
Doporučené bakšišné v Egyptě

Egypt - Očkování a zdraví

Při cestě do Egypta není očkování povinné, neuškodí však pokud budete očkováni proti žloutence typu A a břišnímu tyfu.
Všichni asi už slyšeli o "Faraonově pomstě", tedy o střevních potížích, které potkají každého druhého turistu. Snížit riziko lze dodržováním základních pravidel. Nepijte v žádném případě vodu z kohoutku a nepoužívejte jí ani na čištění zubů a mytí ovoce. Nezapomeňte na to, že i led v nápojích je voda, která může pocházet z vodovodu. Pijte tedy jen balenou vodu. Kupujte ovoce ve šlupce. A pokud vás potíže přeci jen potkají, hned při prvních příznacích lidé většinou berou lék Ercefuryl, který je u nás k dostání na předpis. Nezapomeňte, že se musí využívat celý, ale neberte ho preventivně. Pokud lék nemáte sebou, přivolejte místního lékaře, který obyčejně předepíše Drotazide. Tento lék je k dostání pouze v Egyptě a jeho léčivá látka je shodná s Ercefurylem.
V Egyptě jsou státní i soukromé nemocnice a služby v nich jsou zpoplatněné. V soukromých nemocnicích je obecně lepší vybavení a lepší lékařská péče, ale jsou dražší.

Důrazně tedy doporučujeme sjednat si před dovolenou v Egyptě cestovní zdravotní pojištění a vzít si sebou záložní hotovost.
 

Pronájem aut v Egyptě

Pronájem aut v arabských zemích se obecně příliš nedoporučuje. V Egyptě to platí také. Zejména kvůli bezpečnosti. Pro přejezdy mezi městy musíte mít většinou povolení, jehož vyřízení trvá třeba i několik týdnů a i s ním se musíte pohybovat pouze v hlídané koloně. Rozhodně nemůžete jet kam se vám zlíbí. Jízda ve městech je navíc hodně odlišná od toho, na co jste zvyklí u nás a v první chvíli vám to bude zřejmě připadat jako jeden velký chaos.
Nicméně pro ty odvážné, které jsme tímto upozorněním neodradili, máme možnost pronajmout si auto v Egyptě on-line přímo z našich stránek.

Egypt - Potápění s přístroji

Rudé moře patří mezi nejproslulejší a nejnavštěvovanější potápěčská místa na světě. Je to díky tomu, že je to jedno z nejčistších, nejslanějších a nejteplejších moří na světě, ve kterém naleznete nádherné korálové útesy s pestrobarevným spektrem nevídaného množství různorodých podmořských rostlin a živočichů.
Připravili jsme pro vás komplexní nabídku, která vyhoví jak zkušeným potápěčům, tak i začátečníkům nebo zájemcům, kteří chtějí kontakt s podmořským světem zatím jen vyzkoušet.
Více podrobností o potápění v jednotlivých lokalitách naleznete v popisu destinací: potápění v Hurghadě, potápění v Sharm el Sheikhu, potápění v Marsa Alam.

Základní pravidla pro rekreační potápění v Egyptě jsou: potápěč se nesmí ničeho dotýkat, lámat ani sbírat předměty z moře, rekreační potápění je možné maximálně do hloubky 30 m se vzduchem a 40 m s nitroxem a s odpovídající potápěčskou certifikací.
Viditelnost je celoročně kolem 20-30 m a teplota vody většinou neklesá ani v zimě pod 20 stupňů.

Velvyslanectví České republiky v Egyptě

Adresa:
4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
Telefon: 00202/37485531, 37485469, 37485833,37486550, 37484086, 37486334
sekretariát-33315204, KO-37492470, OEÚ-33366731
Fax: 00202/37485892
E-mail: cairo@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/cairo
Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Egyptskou arabskou republiku a Súdánskou republiku
Časový posun: +1 hod
Provozní hodiny úřadu: neděle - čtvrtek 07.45 - 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Důležitá telefonní čísla a praktické informace

Policie: 122 Ambulance: 123
Hasiči: 125 (v Alexandrii: 120) Turistická policie: 126
Předvolba pro ČR: 00420  

Elektrické napětí: v Egyptě je stejné elektrické napětí jako u nás, takže není třeba žádný adaptér.

Výsledky hledání

další nabídky >