Detail destinace

Severní Kypr Kypr - transparent

Nabízíme 37 ubytovacích kapacit za cenu 7 690 Kč - 57 694 Kč.

Destinace:

Severní Kypr - země, kterou si zamilujete

Kypr je ostrov plný pohody a krásy, u jehož zrodu stáli antičtí hrdinové a cenili si jej Římané, Byzantinci a Benátčané.
Na Kypru slunce svítí 300 dní v roce a má všechno, co má ideální turistická destinace mít - vysoké hory i kilometry písčitých pláží bez lidských davů.

Milovníci přírody najdou v severokyperské krajině skutečně zajímavá místa. Vydejte se za nedotčenou krásou pohoří Pentadaktylos, kde se třepetají motýli a vzduch se plní zpěvem ptáků. Objevujte zátoky a jeskyně členitého pobřeží nebo buďte při tom, když se čerstvě vylíhlé želvy derou ze svého písčitého hnízda, aby se poprvé ponořily do mořských vln na poloostrově Karpaz.

Pokud máte zájem o památky, přijdete si na Severním Kypru na své, ať už navštívíte neolitická naleziště, zbytky nádherných římských komplexů na mořském pobřeží, křižácké hrady trůnící vysoko v horách nebo kláštery s freskami nesmírné kulturní hodnoty.

Hledáte dobrodružství a vzrušení? Severní Kypr nabízí milovníkům adrenalinu vzrušení vodních sportů v teplých vlnách Středozemního moře, napínavé potápění mezi skalisky a jedinečný paragliding z hor na pobřeží. Je málo míst, kde lze ráno hrát v horách golf, odpoledne se prohánět na plachetnici a večer závodit na motokárách. Severní Kypr takovým místem je!

Severní Kypr, to je zajímavá dovolená v poklidném Středomoří, kde lze odpočívat na nesčetných plážích Středozemního moře nebo putovat po starobylých klášterech na úbočích hor. Na některém z malebných míst můžete v přívětivé restauraci poobědvat čerstvou místní produkci nebo si dát osvěžující nápoj v přístavní kavárně. Především si však užijte vstřícnost severokyperských obyvatel, kteří vás rádi uvítají ve svém ostrovním domově.

Bezpečnost na Severním Kypru

Bezpečnostní situace na severu ostrova je podobná jako na jihu, tedy dobrá. Brzy si všimnete, že zde není zvykem zamykat auta a často ani domy. Obyvatelé Severního Kypru jsou na cizince zvyklí a chovají se k nim přívětivě. V ulicích panuje do pozdních nočních hodin čilý ruch, jehož se můžete účastnit bez obav o své zdraví nebo majetek. Jako všude na světě je samozřejmě vhodné dodržovat základní bezpečnostní pravidla, tj. nekonzumovat přemíru alkoholu a nepočínat si provokativně nebo výstředně. Policisté se chovají profesionálně a obvykle mluví dobře anglicky

Severní Kypr v číslech

Severní Kypr tvoří něco přes 35 % ostrova, na délku měří 160 km a na šířku pouhých 65 km. Nejvyšším bodem ostrova je hora Selvili (1024 m n. m.), která je součástí pohoří Beşparmaklar (Pět prstů, řecky Pentadaktylos). Severní Kypr má jen něco přes 250 000 obyvatel, z nichž přibližně polovina žije ve městech a polovina na venkově. Hlavním městem je Nikósie s pověstnou "zelenou linií", která ji rozděluje na severokyperskou a řeckou jižní část. V severní části Nikósie žije více než 45 000 obyvatel, téměř 35 000 obyvatel má letovisko Famagusta a 27 000 malebné přístavní město a oblíbené severokyperské letovisko Kyrénie. Platnou měnou je turecká lira, která se dělí na 100 nových kuruş. Na Severním Kypru lze bez problémů směnit britské libry, eura a hlavní západní měny.

Často kladené otázky a odpovědi pro návštěvníky Severního Kypru

Potřebuji do Severního Kypru pas?

Ano, pas je nutný a musí mít platnost ještě alespoň 6 měsíců po návratu z Kypru. Nelze tedy cestovat s rychlopasy. Aktuální informace si ověřte na MZV ČR.

Jaká je na Severním Kypru měna?

Na severním Kypru se platí novou tureckou lirou (YTL nebo TRL - zkratky znamenají totéž).

V supermarketech a velkých obchodech se dá většinou platit také eury (POZOR - neberou mince!) nebo librami. Není také problém platit kartou, nebo si v bankomatu vyměnit liry. Neplatíte tak dvojí směnu.

Jaké jsou na Severním Kypru ceny zboží a služeb?

Ceny potravin jsou podobné jako v ČR, benzin je o několik korun levnější. Lepší hotely a restaurace jsou určeny západním turistům a účtují západní ceny. Chcete-li ušetřit, nakupujte v místech ležících stranou turistického ruchu. Na rozdíl od Turecka není na Kypru obvyklé smlouvat o ceně.

Jaké se používají zásuvky?

Na celém Kypru se používají zásuvky podle britského standardu (typ G). Dají se ale celkem snadno manuálně upravit, nebo lze použít redukci. Redukce se dá koupit i na místě a v některých hotelech je půjčují.

Výsledky hledání

další nabídky >