Detail destinace

Istanbul Turecko - transparent

Nabízíme 24 ubytovacích kapacit za cenu 7 090 Kč - 28 990 Kč.

Počasí:

Dnes Počasí v Istanbul - transparent 26° C Zítra Počasí v Istanbul - transparent 21 - 27° C23.7. Počasí v Istanbul - transparent 24 - 30° C
24.7. Počasí v Istanbul - transparent 24 - 29° C25.7. Počasí v Istanbul - transparent 23 - 26° C26.7. Počasí v Istanbul - transparent 23 - 27° C
27.7. Počasí v Istanbul - transparent 23 - 27° C28.7. Počasí v Istanbul - transparent 23 - 28° C29.7. Počasí v Istanbul - transparent 23 - 29° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Istanbul - Aktuální počasí a předpověď

Klikni pro předpověď: Istanbul, Turecko

Istanbul - Nejkrásnější perla Orientu

O Istanbulu bylo již mnoho napsáno, a přesto je stále mnoho tajemného, kvůli čemu stojí za to Istanbul navštívit.
Mnozí z vás si určitě i vybaví původní jména tohoto města Byzantion, Konstantinopol nebo Cařihrad.
Istanbul leží na dvou kontinentech, Evropě a Asii. Je zde velmi dobře vidět prolínání dvou světů - velmi moderního velkoměsta v podobě moderních mrakodrapů, obchodních čtvrtí a zároveň mnoho míst odkud na vás doráží orient v podobě nádherných mešit, byzantských a osmanských staveb. Téměř po 1600 let byl hlavním městem byzantské a později osmanské říše.
V Istanbulu najdete nepřeberné množství nádherných paláců, mešit, muzeí a kostelů je zde tolik, že jejich prohlídkou lze strávit několik dnů.
Určitě vás však zaujme i současný život města. Uličky kolem slavných městských bazarů zahlcuje hemžení spojené s obchodováním. Hamalové - nosiči se ohýbají pod obrovskými břemeny na zádech, stařec tu i onde stojí nad osobní váhou a doufá, že si vydělá pár mincí, ale v moderní části města tlachají elegantně oblečení obchodníci do nejnovějších typů mobilních telefonů a scházejí se na schůzky i u Mc Donald´s.
Největšími lákadly pro turisty však jsou historické památky, které nemůžete při vaší návštěvě vynechat. Zde je pár těch nejdůležitějších :

Ayasofya - Hagia Sofia - Chrám Boží moudrosti - kdysi největší chrám křesťanského světa, který byl v roce 1453 přestavěn na mešitu. Od roku 1935 byl převeden do světského užívání jako muzeum. První kostel zde postavil Konstantin již v roce 326, ale současná budova pochází z roku 532. Chrám byl vybudován za necelých pět let a bylo použito nejvzácnějších materiálů přivezených ze všech končin říše. V současné době se zde mísí křesťanská a islámská ikonografie s bohatou křesťanskou mozaikovou výzdobou.

Modrá mešita - mešita Sultána Ahmeta - jejích šest minaretů a kupole vypadají stejně úžasně zalité sluncem jako osvětlené v noci. Uvnitř okamžitě pochopíte, proč mešita dostala název modrá....20.000 iznických kachlí zdobených modrými liliemi, tulipány, karafiáty a růžemi osvětluje 260 oken s namodralými vitrážemi.

Náměstí Hippodrom - At Meydani - sloužilo v byzantské době jako závodiště a sportoviště, později i jako shromáždiště lidí. Z původní krásy se dochovaly pouze tři stavební prvky, a to sloup Konstantina Porphytogena z 10. století, torzo hadího sloupu z Delf a Egyptský obelisk ze 16. stol. př. n. l., který zde byl vztyčen roku 390 n.l.

Cisterna - Yerebatan Sarayi - chrám vody - podzemní cisterna o rozměrech 140x73 metrů s cihlovou klenutou střechou podepřenou 336 mramorovými sloupy. Vodní hladinu čeří šplouchání rybích ploutví a dopadající kapky sražené vodní páry. Atmosféru dokresluje klasická hudba a poutavé nasvícení stavby.

Palác Topkapi - Topkapi Sarayi - dřívější domov a sídlo vlády sultánů. S jeho stavbou bylo započato roku 1462 a stavba, úpravy a přestavby probíhaly nepřetržitě do roku 1853. Definitivně byl palác opuštěn roku 1909. Od roku 1924 slouží jako muzeum, kde můžete shlédnout sbírku čínského porcelánu v palácových kuchyních, zbrojnici s expozicí krásně zdobených zbraní a brnění, pavilón Prorokova pláště se sbírkou náboženských předmětů. Nezapomenutelnými zážitky jsou návštěva klenotnice a harému.

Velký krytý bazar - Kapali çarşi - vybudovaný roku 1461 jako obchodní stanice, kde se překládalo zboží dovezené po Hedvábné cestě.Jedná se o největší krytý bazar na světě se 4.000 obchody v 66 ulicích na ploše 20 hektarů.

Plavba lodí po Bosporu - jedna z nejkrásnějších plaveb jakou lze vůbec zažít. Bospor je chloubou istanbulských obyvatel a to zcela právem. Mnoho nádherných paláců a staveb je k vidění jak na Evropském tak Asijském břehu. Tuto plavbu vám doporučujeme s průvodcem, velmi dobře vám popíše zajímavosti kolem kterých zrovna plujete.

Všem, kteří se rozhodnou navštívit Istanbul doporučujeme využít charterových letů, které jsou vypravovány přímo z Prahy a nabízí pobyt 4 nebo 5 dní. Výhodné je ubytování přímo ve starém centru Istanbulu. Budete to mít kousek nejen k Velkému bazaru, ale i do centra památek.

Istanbul - Co si zabalit sebou na cestu

Nic zvláštního sebou nepotřebujete, dokonce i oblečení můžete nechat doma. V mnoha obchodech, které se ukrývají i v mnoha podzemních podlažích velmi dobře nakoupíte vše po čem bude vaše srdce toužit.

Istanbul - Jídlo a pití

Jídla je všude dost, bufety s nepřebernou nabídkou hotových jídel vystavených za sklem vás bude lákat nejen svým vzhledem, ale i vůní. Místní kuchyni určitě ochutnejte, je neskonale lahodná a uspokojí i toho nejnáročnějšího gurmána.
Voda z vodovodu v Istanbulu není pitná je nutné si kupovat vodu balenou, její cena je však stejná jako u nás v Čechách.

Výsledky hledání

další nabídky >